Chłodziarki - Lab Companion

Znaleziono 0 produktów

Szafy chłodnicze laboratoryjne

Chłodziarka laboratoryjna,inaczej zwana lodówką laboratoryjną, jest niezbędnym elementem każdego laboratorium, gdzie konieczne jest utrzymanie próbek w temperaturze niższej, niż temperatura otoczenia i zachowanie ich niezmienionych właściwości fizykochemicznych. Chłodnicze szafy laboratoryjne muszą spełniać szereg wymagań technicznych, aby zapewnić optymalne warunki przechowywania wrażliwych termicznie substancji i materiałów.

Chłodziarki laboratoryjne - którą wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej chłodziarki laboratoryjnej warto kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim ilością materiału, który będzie w niej przechowywany oraz przestrzenią, jaką dysponujemy na jej umiejscowienie. Czasem chłodziarki znajdziemy pod nazwą: witryna laboratoryjna, szafa chłodnicza laboratoryjna czy chłodnicza komora laboratoryjna. Wyróżniamy trzy najbardziej popularne grupy chłodziarek.

  • Chłodziarki laboratoryjne kompaktowe- zajmują najmniej miejsca, jednak są w stanie pomieścić także mniejszą ilość próbek. Tego typu urządzenia charakteryzują na tyle małe rozmiary, że często mogą być używane jako lodówki laboratoryjne podblatowe i zabudowywane w ciągach mebli.
  • Chłodziarki laboratoryjne pojedyncze - również zajmują niewiele miejsca, są jednak wyższe od lodówek kompaktowych, przez co można umieścić w nich zdecydowanie więcej materiału i nie są przystosowane do zabudowy.
  • Chłodziarki laboratoryjne podwójne - zwykle są one dwudrzwiowe. Charakteryzuje je duża pojemność, ale przy tym zajmują o wiele więcej przestrzeni.
  • Chłodziarki beziskrowe, przeciwwybuchowe - urządzenia o zminimalizowanym ryzyku wystąpienia przypadkowych iskier. Chłodziarki przeciwwybuchowe używane są z reguły w miejscach, gdzie występuje niebezpieczeństwo pożaru lub eksplozji, takich jak zakłady przemysłowe, laboratoria chemiczne, magazyny z substancjami łatwopalnymi itp.

Co można przechowywać w chłodziarce laboratoryjnej?

Chłodziarki laboratoryjne przeznaczone są do przechowywania wrażliwych na temperaturę próbek, które wymagają wysokiej stabilności i jednorodności środowiska. Zaliczają się do nich np. odczynniki, szczepionki i farmaceutyki lub próbki substancji przeznaczone do późniejszej analizy (np. wody czy ścieków).

Różnica między chłodziarką laboratoryjną, a lodówką AGD

Chłodziarka laboratoryjna posiada wiele cech, które odróżniają ją od urządzeń używanych w gospodarstwach domowych. Zaliczyć można do nich:

  • Precyzyjny, mikroprocesorowy układ sterowania, który kontroluje pracę układu chłodzenia w sposób zapewniający utrzymanie temperatury wewnętrznej we właściwym zakresie. Wyróżnić tutaj należy chłodziarki wyposażone w kompresory inwerterowe, zapewniające niższe zużycie energii i lepszą stabilność temperatury w komorze.
  • Układy alarmowe sygnalizujące wizualnie i dźwiękowo o odchyleniach temperatury lub innych stanach wymagających uwagi użytkownika.
  • Wyświetlacze temperatury i innych parametrów urządzenia. Mogą to być komponenty umożlwiające pokazanie wyłącznie podstawowych danych (jak wyświetlacze LED) lub przekazujące informacje kompleksowo – również w postaci komunikatów tekstowych (wyświetlacze LCD, OLED itp.)
  • Przepusty kablowe pozwalające na wprowadzenie do komory chłodziarki np. dodatkowych czujników pomiarowych.
  • Systemy automatycznego odszraniania, które opracowuje się tak, aby proces rozmrażania nie powodował nadmiernych wahań temperatury wewnątrz chłodziarki lub, aby były one wyeliminowane całkowicie.
  • Tryby serwisowe i funkcje szczegółowej autodiagnostyki.

Sprawdź nasze propozycje i wybierz wysokiej klasy chłodniczą szafę laboratoryjną.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.