Autoklawy

Znaleziono 4 produkty

Autoklawy laboratoryjne

Autoklawy to urządzenia sterylizujące wykorzystywane w wielu branżach. Zapewniają skuteczną sterylizację narzędzi, szkła, płynów, odpadów medycznych oraz innych materiałów, które muszą być wolne od wszelkich drobnoustrojów. Używają ich laboratoria naukowe, szpitale, gabinety stomatologiczne, przychodnie weterynaryjne, a nawet salony kosmetyczne. To sprzęt kluczowy dla wszystkich placówek i zadań, w których wymagany jest odpowiedni poziom sterylności, gwarantujący zdrowie pacjentów oraz właściwą jakość badań.

Jak działa autoklaw parowy?

Sterylizatory parowe są najbardziej rozpowszechnionym typem urządzeń, które oferują sprawdzoną i efektywną metodę dezynfekcję poprzez współdziałanie 2 czynników: gorącej pary wodnej oraz podwyższonego ciśnienia. Autoklaw tego typu składa się z odpowiednio zaprojektowanego, szczelnie zamykanego pojemnika ciśnieniowego oraz wydajnego systemu grzewczego umożliwiającego szybkie wytworzenie pary. W trakcie procesu sterylizacji penetruje ona dokładnie wszystkie przestrzenie i skutecznie eliminuje mikroorganizmy, pozostawiając wyjałowiony materiał wsadowy.

Rodzaje autoklawów

Autoklawy podlegają podziałowi na klasy różniące się przede wszystkim skutecznością penetracji pary oraz wynikającymi z niej możliwościami w zakresie sterylizacji konkretnych rodzajów wsadu. Wyróżnia się trzy podstawowe klasy urządzeń: N, B oraz S.

  • Autoklaw klasy N - przystosowany jest do sterylizacji wielu typowych wsadów jak szkło, płyny, pożywki, worki z odpadami czy proste narzędzia metalowe. Działa na zasadzie standardowej sterylizacji parowej, która nie jest wspomagana próżnią.
  • Autoklaw klasy B - najbardziej zaawansowane urządzenie, używane np. w przypadku konieczności wysterylizowania skomplikowanych narzędzi o budowie kapilarnej. Wykorzystuje zaawansowane systemy próżniowe zapewniające lepsze usuwanie powietrza z trudno dostępnych przestrzeni.
  • Autoklaw klasy S – do tej klasy zalicza się urządzenia o parametrach pośrednich pomiędzy klasami N i B, których obszar zastosowania oraz rodzaje możliwych do sterylizowania materiałów wyznacza zazwyczaj producent autoklawu. Mogą być wyposażone w pompy próżniowe, ale nie będą to rozwiązania tak skuteczne jak w przypadku sterylizatorów klasy B. 

Współczesne autoklawy laboratoryjne i medyczne

Uważa się, że początki autoklawów sięgają XVII wieku, ale dzisiejsze konstrukcje dzielą z tamtym okresem jedynie podstawowe pryncypia, na których opierają swoje działanie. Najnowsze autoklawy wykorzystują nowoczesne rozwiązania technologiczne zapewniające szybkość procesu, wygodę obsługi oraz wysokie bezpieczeństwo użytkownika. Oto kilka najważniejszych cech współczesnych sterylizatorów parowych:

    • Zautomatyzowane, mikroprocesorowe układy sterujące.
    • Intuicyjne panele kontrolne i wyświetlacze informujące operatora o aktualnej fazie procesu sterylizacji oraz wszelkich stanach wymagających uwagi.
    • Kompleksowe zabezpieczenia zapobiegające powstaniu sytuacji niebezpiecznych jak nadmierny wzrost temperatury, przekroczenie dopuszczalnego ciśnienia w komorze czy elektromagnetyczne blokady uniemożliwiające otwarcie autoklawu w trakcie pracy.
    • Dodatkowe tryby pracy pozwalające na utrzymanie podwyższonej temperatury po zakończeniu sterylizacji (zapobieganie np. krzepnięciu pożywki mikrobiologicznej) lub wykonanie procesu bezciśnieniowego służącego wyłącznie podgrzaniu lub rozpuszczeniu substancji.
    • Dostępne systemy wspomagające penetrację pary, schładzanie komory oraz suszenie wsadu.
    • Skrupulatne procedury certyfikacyjne i weryfikacyjne, którym poddawane są urządzenia przed ich wprowadzeniem do obrotu handlowego i użytkowania.

Zgłoszenie autoklawu do urzędu dozoru technicznego

Autoklawy parowe to aparatura ciśnieniowa, która zasadniczo przed rozpoczęciem eksploatacji musi zostać zgłoszona do Urzędu Dozoru Technicznego i przejść odpowiednią procedurę dopuszczenia do używania. Wydawane jest ono na podstawie przedstawionej dokumentacji lub (jeśli zachodzi konieczność) testów przeprowadzanych na danym egzemplarzu sprzętu. Wszystkie autoklawy dostarczane przez firmę SANLAB są zgodne z przepisami prawa i posiadają niezbędne certyfikaty zgodności z Dyrektywą 2014/68/UE - dot. urządzeń ciśnieniowych.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.