Zbiorniki na ciekły azot - Antech Scientific

Znaleziono 2 produkty

Zbiornik na ciekły azot

Ciekły azot powszechnie wykorzystuje się w wielu dziedzinach usług i przemysłu — od medycyny, przez gastronomię, aż po cięcie metali. Mimo, że sam gaz jest całkowicie bezpieczny dla człowieka, temperatura ciekłego azotu wynosząca -195,8°C może w przypadku niekontrolowanego wycieku w znacznym stopniu zaszkodzić osobom znajdującym się w pobliżu. Z tego względu, niezależnie od celu w jakim substancja ta jest używana – powinno się to odbywać z wykorzystaniem odpowiednio skonstruowanych zbiorników i naczyń izolacyjnych oraz właściwej odzieży ochronnej.

Dewary do przechowywania ciekłego azotu

Dewar, czyli butla na ciekły azot, jest specjalistycznym naczyniem służącym do przechowywania, transportu oraz dozowania tego pierwiastka w skroplonej postaci. Naczynia te zbudowane są zwykle z podwójnej ściany, między którą znajduje się szczelna przestrzeń z próżnią. Dewary charakteryzują się wyjątkowo wysokimi właściwościami izolacyjnymi. Typowe dewary wykorzystywane do przechowywania LN2 mają zazwyczaj pojemność od kilku do kilkudziesięciu litrów. Większe modele mogą być wyposażone dodatkowo w różnego rodzaju opcje zwiększające funkcjonalność i wygodę pracy jak krany i pompki pomagające podczas przelewania cieczy do mniejszych naczyń czy podstawy z kółkami ułatwiające przemieszczanie zbiornika.

Zbiorniki do przechowywania prób w ciekłym azocie

To specjalna kategoria zbiorników na LN2, która służy do przechowywania prób biologicznych. Materiał biologiczny, taki jak np. komórki, tkanki, białka czy kultury bakterii, zawiera w sobie wiele cząsteczek wody, które podczas zamrażania mogą krystalizować się i powodować uszkodzenia struktury biologicznej. Dlatego, aby uniknąć tych uszkodzeń i zachować integralność, stosuje się przechowywanie w ciekłym azocie.

Ciekły azot jest bardzo chłodnym nośnikiem (-196°C), który umożliwia szybkie schłodzenie próbek biologicznych, co minimalizuje tworzenie się kryształów lodu. Ponadto, ciekły azot jest dobrym izolatorem cieplnym, co pozwala utrzymać niską temperaturę próbek i chronić je przed wpływem otoczenia.

W ten sposób przechowywanie w ciekłym azocie zapewnia długoterminową ochronę materiału biologicznego przed degradacją i utratą jakości, co jest szczególnie istotne w przypadku próbek, które wymagają dalszych badań lub transportu.

Zbiorniki do przechowywania materiału w ciekłym azocie podzielić można na 2 podstawowe grupy:

  • Proste zbiorniki na ciekły azot napełniane grawitacyjnie, w których próby z reguły zanurzone są bezpośrednio w cieczy. Naczynia te w zależności od rodzaju prób wyposażane są w metalowe cylindry na słomki lub statywy i pudełka kriogeniczne.
  • Zaawansowane zamrażarki kriogeniczne na ciekły azot wyposażone w elektronikę sterująco-informacyjną oraz systemy automatycznego uzupełniania cieczy. W tym przypadku mamy do czynienia z większymi pojemnościami sięgającymi nawet kilkuset litrów. Tego typu zbiorniki używane są w bankach magazynujących zarodki czy komórki macierzyste, a ich konstrukcja pozwala na przechowywanie nie tylko bezpośrednio w cieczy kriogenicznej, ale również w jej oparach co zabezpiecza materiał przed bezpośrednim kontaktem z ciekłym azotem i eliminuje ryzyko wzajemnej kontaminacji prób.
    W tej kategorii szczególnie polecamy urządzenia marki Custom Biogenic Systems (CBS) skonstruowane w oparciu o autorską technologię Isothermal, która polega na dozowaniu oparów przez specjalne dysze umieszczone w górnej części zbiornika i gwarantuje niespotykaną jakość przestrzeni kriogenicznej, charakteryzującej się idealnym rozkładem przestrzennym temperatury.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.